pondělí 8. dubna 2019

Naďa Klevisová: Víno, muži a zpěv


Naďa Klevisová. Krásné jméno, krásná žena, krásná osobnost - silná, charismatická, okouzlující.
Kromě toho také fenomenální publicistka, překladatelka a spisovatelka.

Velmi si vážím toho, že jsem s ní mohla spolupracovat a také ji osobně poznat.
Zde je jeden z jejích nejhezčích fejetonů:

Víno, muži a zpěv

Vypravila jsem se do Kyjova na koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů, z čiré zvědavosti. Už dlouho mi totiž tahle slavná parta vrtala hlavou. Čestně přiznávám, že jsem si donedávna myslela, že tihle zpívající pánové ve fracích… no, prostě, že ten sbor nejspíš musel zaniknout. Tak málo se mi do dnešní šoubyznysové doby hodil.
A teď tu stáli ve čtyřech řadách nad sebou, náprsenky se jim dmuly a na levé klopě se těm zasloužilým blyštěly stříbrné, zasloužilejším zlaté a nejzasloužilejším diamantové odznaky. Tak za prvé, je to fajn, vidět víc než padesát vyšňořených a slavnostně naladěných chlapů pohromadě. A hlavně, zpívají skvěle.
Zatímco první a druzí tenoři proplétali hlasy s prvními a druhými basy, představovala jsem si, jak si Alfons Mucha lámal hlavu, když vymýšlel jejich plakát. A vzpomínala jsem, jak si na nich Leoš Janáček zkoušel, jestli to, co napsal, se dá vůbec zazpívat. V baladě Sedmdesát tisíc vymyslel například sopránový part pro klučičí hlas. Ale když si to chtěl vyzkoušet, ukázalo se, že to žádný učitelský mládenec ani žák nevyzpívá, a tak to od té doby zpívá opravdový soprán.
Mluvila jsem s vysokoškolským učitelem, který už v tom sboru zpívá osmapadesát let. Spočítal si, že prozpíval čistého času přes čtyři roky. Mluvila jsem s jiným, který se bojí, že až toho dirigent Mátl nechá, bude konec, protože mladé už to táhne jinam. Jen Mátl je podle něj dokáže stmelit a dobít energií.
Jiné sbory se prostě sejdou a zkoušejí. Ale zpívající učitelé se musí napřed sjet ze sedmačtyřiceti míst. Učí se sami doma, a když pak mají někde koncert, sletí se tam, skloubí to a vybrousí, a jedou naostro.
Tak například první tenor Václav Curyla je v Čavisově sám. To musí být zvláštní, když provádí samostudium. Po jednom jsou také v Mohelnici, Horní Bečvě, v Hruškách… To v Napajedlích to mají lepší, tam bydlí dva basy, otec a syn.
Po koncertě ze sebe učitelé rychle sloupli fraky, naskákali do aut a zmizeli do všech stran. V noci jsme se pak vraceli ulicemi Kyjova, úponky vinné révy v zahrádkách podél chodníku už začínaly těžknout droboučkými hrozny a na nebi svítil měsíc jako koláč s tvarohem (jak zpíval Karel Kryl a my po něm u táboráků, když jsme ještě nevěděli, co je to karaoke).
Jedno poučení si z toho beru: Člověk klidně může být lehce out. Musím říct, že to vůbec není špatný pocit, zvlášť když jste lehce out s takovou bravurou jako moravští učitelé.