pondělí 15. ledna 2024

Malá úvaha o tom, jak jsme my lektoři úžasní

 To jsem se tak přes víkend zamyslela nad cenotvorbou a srovnala jsem nesrovnatelné, tedy hodnocení českého lektora a českého učitele.

Ne, v žádném případě se nechci připojit k učitelobijcům! Je to míněno veskrze pozitivisticky! Úvaha a počítání s ohledem na nás lektory.

Něco jsem k tomu sepsala, tak třeba mrkněte - kdo ví, možná někdo budete moci něco z toho použít, až budete vyjednávat o ceně.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jako základ pro cenotvorbu lektora OSVČ jsem vzala průměrný plat českého učitele. Pracovala jsem s reáliemi klasického „plného“ úvazku běžného učitele – ten představuje 22 vyučovacích hodin týdně.

Uvedené skutečnosti vycházejí z mé dlouhodobé spolupráce s ředitelkou venkovské malotřídky, takže se tu neobjevují žádné „pražské nadstandardy“ nebo fikce člověka, který má zkreslené informace.

Do odpracované doby učitelů jsem nezahrnula tzv. nepřímou pedagogickou činnost, tedy přípravy, opravování úkolů, čas strávený na poradách a rodičovských schůzkách a podobně. To jsou totiž činnosti, které lektor rovněž vykonává, a nikomu je neúčtuje. Je placen jen za reálně odučené hodiny.

Započítala jsem věci, které učitel na rozdíl od lektora dostává: placenou dovolenou, 2 týdny marodění, proplacené svátky, ředitelská volna a „malé“ prázdniny.

Připočítala jsem průměr některých finančních benefitů: roční odměny (na některých školách dostanou učitelé k Vánocům i 20 000, ovšem jinde možná s bídou pětistovku – i toto jsem se snažila zprůměrovat), příplatek za třídnictví, odměny za suplování, peníze za absolvované školení (diety, ubytování, cestovné, kurzovné – to, co si lektor běžně platí sám).

Tyto finanční benefity vycházejí v průměru na 21 000, ale abych zohlednila skutečnost, že se věci v jednotlivých regionech liší, snížila jsem částku o 5000, na 16 000 Kč.

Do prvotního výpočtu jsem nezahrnula další učitelské benefity, tedy stravenky (či dotované obědy), OČR, příspěvky z FKSP, zaplacené učebnice, sešity a další pracovní pomůcky, vstupy na výstavy a jiné akce zdarma a další.

Zde je výsledek:

 Pracovní úvazek: 22 vh týdně, průměrný plat je 38 000.

Při průměrném počtu pracovních dní 250 za rok si učitel vydělá 456 000 Kč.

Od pracovní doby musíme ovšem odečíst:

- 6 týdnů dovolené

- 2 týdny marodění (i když to je skromný údaj, hodně učitelů promarodí 410 týdnů)

- 4 týdny na svátky, další volné dny, malé prázdniny, ředitelská volna

Místo 250 dnů tedy učitel reálně odpracuje 190 dnů, což činí 38 týdnů.

Učitel tudíž dostane 11 526 Kč za každý týden, v němž odučil 22 vyučovacích hodin. Tyto hodiny činí týdně 29 šedesátiminutových hodin (ostatní lidé odpracují při plném úvazku 40 hodin).

Jestliže spočítáme hodinovou sazbu, vychází nám 524 Kč/h, zatím bez zmíněných benefitů. Kdybychom připočítali ještě tyto položky (stravenky či dotované obědy, OČR, příspěvky z FKSP, zaplacené učebnice, sešity a další pracovní pomůcky, vstupné na výstavy a jiné akce zdarma), zjistíme, že

 průměrný český učitel má sazbu přibližně 1000 Kč/h.

 

A lektor? Odborný server www.prumerneplaty.cz uvádí, že

 průměrný český lektor má sazbu přibližně 197 Kč/h.

 

Přitom se učitel vůbec nezabývá činnostmi, kterými se lektor ze zákona zabývat musí: vedení účetnictví, odesílání faktur, urgence jejich proplacení, hledání klientů, jednání s úřady, sledování změn zákonů ad. Kdybychom ve výpočtu zohlednili i toto, tedy spočítali ušlý zisk v čase, kdy lektor nemůže vydělávat, protože se věnuje administrativně a dalším uvedeným činnostem, zjistili bychom, že reálná lektorova sazba je přibližně desetkrát nižší než učitelova.

Závěr:

Být v Česku lektorem je velice nevýhodné i velice výhodné.

Nevýhodné pro lektory, jednoznačně. (V zemích, které si váží vzdělání a vzdělavatelů, jsou sazby lektorů až desetinásobné.)

Výhodné pro stát, jazykové školy, sociálku, všechny okolo.

Hodně výhodné je to pro klienty – jak z hlediska financí (na západě by za vzdělávání zaplatili několikanásobně víc), tak z hlediska kvality získané výuky. Vždyť za daných podmínek je lektorem v Česku jen opravdový srdcař, a to s sebou automaticky nese, že učí celým srdcem, s velkou přidanou hodnotou, vysoko nad rámec povinností.

Lektor velmi dobře ví, že jeho výkon, znalosti a dovednosti jsou tragicky podhodnocené. Ale má svou práci rád, a tak zůstává.

Téma této úvahy je ovšem CENOTVORBA.

Ano, napsala jsem úvahu, nikoli ekonomické rady, ale souvislost tu je zřejmá.

Chtěla jsem Vás tím trochu inspirovat a možná i posílit do příštího vyjednávání o ceně.

Protože, když se to vezme kolem a kolem – v podstatě jsme my lektoři vlastně úplně úžasní!

úterý 3. října 2023

Prázdninová ájina

 Znáte to, i když už jste ze školy dávno pryč, stejně se na prázdniny těšíte. Prázdninová nálada má prostě něco do sebe.

Proto jsem už v prázdninové náladě napsala článek o prázdninové ájině. Teď je sice podzim, ale to nevadí, i tak sem ten link dám: https://skrivanek.cz/cz/blog/intenzivni-tyden-anglictiny-pro-teenagery-maturanty/

pondělí 15. května 2023

Moje původní profese - zdravotník

 Ano, jsem lingvista, překladatel, redaktor a lektor. Ale původní profesí jsem zdravotník a to mi už nikdo "neodpáře".

I když jsem svou první práci poměrně brzy opustila, nedá mi to a stále jsem s ní v kontaktu: dělám jazykové redakce překladům lékařské literatury, překládám texty se zdravotnickou tematikou, píšu články a reportáže z medicínského prostředí a učím česky cizince, kteří ve zdravotnictví pracují.

Mezi moje nejoblíbenější texty tohoto druhu patří série o lymfatickém systému. I když už je starší, stále ještě ji čtou noví a noví čtenáři a celkem jich je opravdu hodně.

1. díl: 19 169

2. díl: 67 786

3. díl: 38 639

To je celkem víc než 125 000!

K přečtení tady:

https://www.ordinace.cz/clanek/tajemny-lymfaticky-system-aneb-co-nam-proudi-v-tele/

https://www.ordinace.cz/clanek/lymfaticky-system-kdyz-je-jeho-funkce-narusena/

https://www.ordinace.cz/clanek/lymfodrenaz-vam-pomuze-zhubnout-odstranit-celulitidu-a-zvysit-imunitu/

pátek 6. ledna 2023

V Děčíně bude opět kurz tvůrčího psaní

 Děčín, to je pozoruhodné město, má nenapodobitelnou atmosféru a znám hodně lidí, kteří by ho nevyměnili za žádné jiné místo na světě. Proto jsem vždycky moc ráda, když můžu spolupracovat s nějakou firmou nebo institucí z Děčína.

Od letošního ledna budu mít radost dvojnásobnou - každý pátek budu v Děčíně, což je moc fajn, a navíc tu budu trávit čas tím, že povedu kurz tvůrčího psaní. Také psaní je něco, co mám hodně ráda.

Takže mě čekají krásné, šťastné pátky. Jestli to máte do Děčína blízko a jste podobně naladění, určitě přijďte, několik volných míst ve skupině ještě je!

https://vzdelavani.dcknihovna.cz/2022-2023/kurzy/6_ostatni-kurzy/139_tvurci-psani

středa 28. prosince 2022

Pochvala vždycky potěší, ale když je od profesionálů, je o to cennější

Přišel mi milý e-mail od Skřivánku - velké společnosti, ve které pracují hodně dobří překladatelé. Měla jsem tu čest udělat pro tyhle profesionály malý kurz (2× 12 lekcí).

Byla to moc příjemná spolupráce, a kromě jiného také o mně napsali ve svém interním newsletteru:


Kurz záludností češtiny pro překladatele, který Skřivánek ve spolupráci s paní Evou Musilovou

uspořádal, se setkal s velkým zájmem – po celou dobu jeho konání nám chodila poděkování a velmi

kladná hodnocení této akce. I zkušení překladatelé a korektoři ocenili možnost oprášit si pokročilejší

znalosti češtiny, popřemýšlet a podiskutovat o problémech, ke kterým při překladu i běžné komunikaci

nejčastěji dochází. Mnozí z nich uvítají podobné akce i v budoucnu.

Paní Musilová měla každou hodinu pečlivě připravenou a strukturovanou, spolupráce s ní byla velmi

příjemná a profesionální a už se těšíme na další kurz.

Mgr. Petra Sendlerová, metodička pro překlady a tlumočení, Skřivánek s.r.o.

Výběr z ohlasů od účastníků kurzu:

- Mnohokrát Vám děkuji, kurz byl inspirativní, ráda se příště zase zúčastním.

- Kurz byl pro mne velice přínosný a moc ráda bych podpořila jeho možné pokračování.

- Velmi Vaší společnosti děkuji za příležitost absolvovat tento kurz – člověk se k vybrušování češtiny

přes nával práce často příliš nedostane, takže je dobré, že byla tato příležitost.

- Vyřiďte prosím poděkování organizátorům a paní Musilové za velmi přínosný kurz.

- Moc děkuji – především za školení, které jsem velmi ocenila, i za možnost vypracovat závěrečný test.

Ještě jednou moc děkuji, hlavně za přehledné uspořádání všech prezentací.

- Děkuji za zprostředkování výborného kurzu.

pondělí 26. prosince 2022

Nové kolo vzdělávacích kurzů

 Od Nového roku budu mít opět prostor pro online kurzy, ve kterých učím moc ráda.

Nově budu mít konečně kapacitu také na MENTORING PRO AUTORY. To znamená, že autor, který se chce ve svém psaní zlepšit a potřebuje osobní péči, se se mnou může domluvit na sérii setkání. Při nich budeme detailně procházet jeho text(y) a budeme mluvit o jejich kladech a záporech.

Klady vyzdvihnu a pojmenuji - hlavně proto, aby autor mohl danou metodu cíleně používat dál. To je důležité proto, že možná něco udělal "dobře" prostě jen intuitivně (a to je jistě skvělé), ale když si tuto dovednost uvědomí konkrétně, může ji využívat ve větší míře.

Zápory pojmenujeme a rozebereme a najdeme nejvhodnější cestu, jak je odstranit a nahradit něčím zdařilejším. A opět: Když si tuto záležitost konkrétně pojmenujeme a autor pochopí, proč není dobré napsat věc právě tím způsobem, může se v budoucnu nedobrému zvyku vyhnout, a jeho texty se dostanou na vyšší úroveň.

Mentoring se zaměřuje na všechny stránky vytvořeného textu, tedy na práci s informacemi, na výběr jazykových prostředků, na strukturu textu z hlediska zvoleného literárního či žurnalistického žánru, na gramatiku, syntaxi, grafickou stránku věci a možná ještě něco dalšího, co bude daný text a jeho autor potřebovat.




Největší zájem byl na konci roku 2022 o kurz Redaktor-junior, to znamená o základy redaktorské činnosti. Bude tedy první na řadě - začneme hned první týden, konkrétně ve středu 4. 1. 2023.


Na jaře bych ráda zopakovala také ověřený (a oblíbený) kurz pro lektory, kteří chtějí začít učit cizince češtinu:


Ceny pro rok 2023 jsou mírně pohyblivé, záleží na tom, zda chcete individuální, nebo skupinový kurz.

Pevně daná je sazba za individuální kurz tvůrčího psaní a také za mentoring, pro letošní rok činí 780 korun za lekci.