středa 29. ledna 2020

Vinci: Jedna z nejpůvabnějších pohádek, co znám

Ta knížka je neskutečně povedená, jak textově, tak graficky. A já měla tu čest ji překládat, navíc ve spolupráci se super týmem. Na to se nezapomíná...


Tak třeba tohle:

Šplhal na horu už několik dní. Síly ho ponenáhlu opouštěly, tlapky se čím dál tím častěji musely chytat holých kamenů, a samou únavou už štěně nevědělo, na kterou stranu se dát. Bylo chladněji a chladněji
V dálce se páslo stádo jaků. Vinci se k nim rozběhl a jednoho po druhém se ptal, kudy vede cesta do Indie, ale necitelní jaci jen bučeli, potřásali hlavami, zlobili se, až funěli, a nakonec se k němu otočili zády.
"Promiňte prosím, chtěl jsem jen, aby mi někdo ukázal cestu Zabloudil jsem," kňučel žalostně pejsek a po tlamičce se mu koulely slzy.
Nejmladší jak jménem Dašo se k němu otočil. Zastyděl se za své příbuzné, kteří se ke štěněti zachovali tak nevrle, a s frknutím naznačil, že se rozhodl Vincimu pomoct.
"Donesu tě, kam potřebuješ. Vyskoč mi na záda. A kdyby ti bylo zima, zachumlej se mi do srsti."
"Juj! Výborně-převýborně!" hopsal Vinci a samou radostí olizoval jakovi chlupatou bradu.
Vysoko v horách řádila metelice a fičel vichr. Cestovatelé se ztěžka prodírali sněhovými závějemi, ale jak Dašo byl plný síly a úporně se probíjel vpřed.

Jednou v noci uviděli na hoře sedět mudrce – sněžného levharta jménem Guru. Bylo to podivné jméno, ale tak se představil.
"Kuzuzambo!" pozdravil obyvatel hor tak, jak je to v Bhútánu zvykem. "Kam míří vaše cesta a co pohledáváte v Království draka?"
"Jsem na cestě kolem světa. Toužil jsem vidět hory, ale netušil jsem, že je tak těžké v nich putovat. Při výstupu jsem pak zabloudil. Naštěstí mi Dašo nabídl, že mě doprovodí."
"Baže, v horách to není snadné – krutý vítr tě ve chvilce může svát z cesty," pravil Guru.
"Zrovna včera jeden mladý obláček zabloudil mezi hory a doteď nemůže najít správnou cestu. Starci-oblaky si pluli dál a jen se mladému smáli. Sedím tu a hlídám toho mladíka, protože by se tu mohl objevit horský drak, a ten by ho spolkl.
"Opravdový drak?!" vykřikli oba cestovatelé najednou. "Je strašlivý? А mohl by spolknout i nás?"


Anebo:

A tak se Vinci uvelebil ve své loďce, vytáhl z ruksáčku sešitek a začal popisovat své putování.


"Jak je dobře, že jsou na světě takoví zachránci jako Ali, kteří si dělají starost o to, jestli v poušti není nějaký zbloudilý nebo vysílený cestovatel! Nebo takoví pečliví starostové jako kondor Pablo. Je příjemné vědět, že koala Napu našla kamarádku a už se nebude cítit osaměle. А kdyby se velrybí rodina znovu ocitla v nouzi, všichni zase přiběhnou na pomoc.
Moc bych ještě chtěl vidět veselou slonici Bali a rošťandu Pepinu. A jak se mi dobře jelo na zádech želvy Teodory nebo jaka Dašo, jak jsme se klouzali po ohromných balvanech a běhali po písečném břehu s malou klokanicí Pukapukou! Ale stejně měl pravdu Pablo – úplně nejlíp je doma.
Аch jé, jak bych teď chtěl obejmout maminku a tatínka," vzdychl si teskně Vinci a pokračoval v psaní do svého sešitku.
Моře bylo klidné, ve dne trpělivého poutníka provázelo sluníčko a v noci –
po moři byla rozsypána spousta hvězdiček a ty se houpaly na vlnách společně s Vinciho loďkou, aby mu cesta lépe uběhla.

Brigita Jovaišiene, Daniel Howart - Štěňátko Vinci na cestě kolem světa, česky vydal Slovart-Print Bratislava.

pátek 17. ledna 2020

čtvrtek 16. ledna 2020

Teplická literární soutěž jde do finále


Literární soutěž Co nikdy Goethe nenapsal jde do finále – v sobotu 25. 1. v 10 hodin budou v krásných prostorách teplické knihovny vyhlášeni vítězové a budou jim slavnostně předány ceny.

Členové odborné poroty přečetli všechny soutěžní příspěvky a tuto sobotu, tedy 18. ledna, se naposledy sejdou, aby definitivně vybrali vítěze každé ze tří kategorií.
Soutěž pořádají tři partneři: Regionální knihovna Teplice, Nadační fond Grácie a Mediální dům Computer Media.
Celkově do soutěže přišlo několik desítek literárních příspěvků. Některé jsou ještě nesmělé, jiné už ukazují „vypsanou ruku“, ale všechny jsou pozoruhodné. Čtenáři regionálních zpravodajských webů zpravy-teplice.cz a zpravy-usti.cz se mohou těšit, že si jednotlivé příspěvky budou moci přečíst. Po slavnostním vyhlášení vítězů a předání cen začne postupné zveřejňování soutěžních prací. Příspěvky budou publikovány jednak na zmíněných zpravodajských webech, jednak ve speciálním e-booku a jednak na facebookových stránkách. A aby se s nimi seznámilo ještě více čtenářů, budou rovněž zpracovány do podoby audioknihy. Tu připraví tým pod vedením Zdeňka Balcara – spisovatele, moderátora a profesionála v oboru audioknih.
Ceny pro vítěze připravila autorka Eva Musilová (dva díly aktualizované publikace Kurz tvůrčího psaní), dále Mediální dům Computer Media (poukázky na knihy tohoto vydavatelství) a kanadský výtvarník českého původu Pavel Rehurek (obrazy inspirované soutěžními tématy – https://pavelrehurek.com/about).
Realizátoři soutěže jsou nadšeni, jak krásně se teplická literární novinka ujala a jaký je o ni zájem – příštího ročníku by se chtělo aktivně zúčastnit také několik vysokých a středních škol. Zájem projevily i některé dobročinné organizace, takže je pravděpodobné, druhý ročník „Goetha“ bude hodně zajímavý.
Teď však ještě běží letošní ročník a organizátory čeká to nejtěžší: vybrat vítěze. A potom už jen slavnostně předat ceny – a rychle začít připravovat další ročník.

Informace o soutěži

Nová teplická literární soutěž je příznačně nazvána Co nikdy Goethe nenapsal. Určena je autorům od 16 let a zúčastnit se jí může kdokoli odkudkoli, předávání cen proběhne v Teplicích v severních Čechách.
Všichni autoři, jejichž díla budou splňovat uvedené parametry, obdrží osvědčující list.
Letos byly vypsány tři okruhy, do nichž se autoři mohli zapojit:
1.     Co nikdy Goethe nenapsal: báseň; rozsah maximálně 300 slov
2.     Proč nejsou v knihovně postele? fejeton; rozsah 400–700 slov
3.     Vlasy pomáhají: povídka; rozsah 400–1000 slov
Soutěž byla zahájena 1. června 2019 a příjem soutěžních prací skončil 31. října 2019. Bližší informace jsou zveřejněny na webu https://ja-pisu.webnode.cz/.

Kontakty:
Zdeněk Balcar, předseda poroty; e-mail: co.goethe.nenapsal@gmail.com
Saša Musilová, manažerka projektu „Co nikdy Goethe nenapsal“; e-mail: co.goethe.nenapsal@gmail.com